Next-Level.pl
W naszych torebkach stawowych znajduje się nie tylko płyn, ale również i gazy w formie rozpuszczonej...

" />
MASZ PYTANIA? ZADZWOŃ! (+48) 570 607 607 LUB NAPISZ: SKLEP@NEXT-LEVEL.PL
Problem strzelających stawów 0
Problem strzelających stawów

Dlaczego stawy strzelają?

Jak pewnie większość z was tak samo i ja zastanawiałem się kiedyś, czemu strzelają mi stawy? Co więcej, zazwyczaj jest to coś, co przeraża większość osób ćwiczących na siłowni i mają wpojone, że jest to coś złego i na pewno niekorzystnego. Tylko usłyszą trzask w swoim stawie podczas ćwiczeń i już się zastanawiają nad wizytą u ortopedy lub zapisem na rezonans. 

Babcia zawsze mi powtarzała, żebym nie strzelał palcami, bo będę miał na starość artretyzm 😉 Czy tak jest naprawdę? No cóż, to jedziemy z tematem i zobaczmy, co mają do powiedzenia aktualne źródła na ten temat.

 

Anatomia stawu

Aby trochę rozjaśnić temat, muszę niestety albo stety przybliżyć anatomię stawów. Nasze stawy składają się z dwóch powierzchni, które są zakończeniem kości, inaczej mówiąc jedna i druga kość stykają się razem za pomocą powierzchni stawowych, czyli chrząstek. Cały staw jest otoczony tak zwaną torebką stawową, w której znajduje się płyn... a jakże stawowy.

Płyn działa jak olej w Waszym samochodzie smarujący silnik przed tym, aby się nie zatarł. W tym przypadku chodzi o smarowanie powierzchni stawowych, które podczas pracy bez smarowidła doprowadzałyby do stanów zapalnych, zwyrodnień i degradacji. Jak widać ten system stworzony przez matkę naturę, pomaga nam płynnie i bezpiecznie wykonywać ruchy, ale również jego zadaniem jest odżywienie stawów i tym samym ich regeneracja.

Dlatego, gdy dochodzi do zwichnięcia, powiedzmy kostki, zbiera się tam płyn. Organizm chce dać więcej składników odżywczych uszkodzonej strukturze, wzmocnić jego smarowanie i ograniczyć jego ruchomość, aby doszło do zagojenia. Dlatego punkcja i ściąganie płynu nie jest dzisiaj uznawane za dobry zabieg, nie możemy być mądrzejsi od organizmu, który chce sam się wyleczyć i ograniczać mu ilość wartościowego płynu!

 

Gaz w moim stawie? 

Tutaj powinni zatrzymać się wszyscy chcący zrozumieć, dlaczego stawy strzelają. W naszych torebkach stawowych znajduje się nie tylko płyn, ale również i gazy w formie rozpuszczonej. Są to tlen, azot i dwutlenek węgla. Gdzie najłatwiej wywołać dźwięk stawowy? W kolanie czy w palcach? No jasne, że w placach. Najłatwiej strzelanie uzyskać w mniejszych stawach, a stawy paliczkowe są tego idealnym przykładem. O ruchomości stawu świadczy ilość płynu, a im mniejszy staw tym tego płynu mniej i większa kondensacja gazu.

 

Co się dzieje w momencie trzasku stawu?

Gdy wygniecie swoje palce, to pod wpływem rozciągania torebki stawowej zwiększa się jej przestrzeń. Tym samym rośnie w niej ciśnienie poprzez rozprężanie się gazów w niej zgromadzonych, co w efekcie daje więcej przestrzeni w stawie oraz... strzelanie.

Badania pokazują, że to właśnie te nikczemne gazy powodują trzaski. W momencie trzasku torebka stawowa się rozciąga, a Wy możecie wykonać większy zakres ruchu. Czy nie jest tak, że po porządnym wstrzelaniu czujecie, że to miejsce jest bardziej mobilne i rozluźnione?

Podczas zdjęć RTG wdać na monitorze, że to właśnie bańka gazu, która w momencie kompresji rozszerza się i powoduje zwiększenie objętości torebki stawowej o około 20 procent. Dlatego też nie da się uzyskać szybko drugiego trzasku, tylko trzeba poczekać, aż gazy znowu się rozpuszczą w płynie i staw ulegnie kompresji.

 

Jak tak niewielka ilość gazu może powodować taki trzask?

No cóż, niestety nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Naukowcy szacują, że ta niewielka ilość gazu (energia wyzwolona to 0.1 mili dżula na milimetr sześcienny) może powodować tak głośne strzelanie w stawie ze względu na efekt kumulacji, czyli rozciągania się torebki stawowej i rosnącego ciśnienia w wyniku zgromadzonego gazu. Ma to sens, biorąc pod uwagę, ze według obserwacji nie występuje jeden dźwięk, ale dwa jeden po drugim.

Inną teorią jest to, że nasze ciało działa na zasadzie wzmacniacza dźwięku. Porównać to można do gitary, czyli instrumentu muzycznego. Sama struna nie daje tak głośnego dźwięku, jak połączy się ją z drewnianym pudełkiem, które odbija i wzmacnia dźwięk. Struna to staw, wzmacniacz to ciało, jakie odbija dźwięk.

 

Czy strzelanie palcami spowoduje, że będę miał artretyzm?

Otóż tutaj zdania są podzielone. Na pewno jest to sprawa zbyt mocno rozdmuchana, gdyż jeden z lekarzy badający zjawisko trzasku w stawach, dla eksperymentu strzelał palcami przez 30 lat i to kilka razy dziennie. Jak twierdzi, jego place mają się świetnie i nie jest w to nic złego. Potwierdził to badaniami. Druga strona barykady mówi, że notoryczne strzelanie w stawach powoduje hipermobilność stawową, oraz zwiększa ryzyko obrzęków. Jak zwykle we wszystkim musimy znaleźć umiar i nie traktować naszych stawów jako folię bąbelkową 😉

 
 
Autor: Artur Jobda - Doświadczony trener personalny, szkoleniowiec, instruktor kulturystyki, rekreacji ruchowej oraz fitness, certyfikowany instruktor Blackroll. Specjalizuje się w prowadzeniu zajęć indywidualnych i grupowych, korekcji wad postawy i nauki poprawnego wykonywania ćwiczeń, dobieraniu odpowiednich planów treningowych i żywieniowych. Pracuje z ludźmi po urazach, jak i sportowcami – zawodnikami sportów walki, biegów OCR, kolarzami.
 

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Odbierz 7% rabatu na pierwsze zakupy! Bądź na bieżąco z naszymi nowościami i promocjami!
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl