Next-Level.pl
MASZ PYTANIA? ZADZWOŃ! (+48) 570 607 607 LUB NAPISZ: SKLEP@NEXT-LEVEL.PL
Co jeść przed zawodami? 0
Co jeść przed zawodami?

Co jeść przed zawodami?

Właściwe posiłki przed zawodami sportowymi mają kluczowe znaczenie. Nadmiar jedzenia lub jego zły dobór może wywołać dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Niedobór jedzenia lub jego niewłaściwy dobór może skutkować brakiem energii i pogorszeniem zdolności wysiłkowych. Celem żywienia w dniu zawodów jest zapewnienie komfortu żołądkowo-jelitowego oraz uzupełnienie dostępnej puli energii.

 

Czy jeść węglowodany przed startem w zawodach?

Węglowodany są najważniejszym makroskładnikiem żywieniowym, który należy uwzględnić w śniadaniu przed zawodami. Po nocnym poście zasoby glikogenu wątrobowego są znacząco uszczuplone. Podstawową rolą śniadania w dniu zawodów jest jego uzupełnienie. W związku z tym, warto w posiłkach przed zawodami uwzględnić również źródło fruktozy.

Część węglowodanów może nawet trafić do mięśni, chociaż uzupełnienie lub nadkompensacja glikogenu mięśniowego powinny odbywać się dzień lub kilka dni wcześniej. Załadowany glikogen będzie czekał w mięśniach na zawody.

 

Ile węglowodanów przed zawodami?

Ilość węglowodanów, jaką powinieneś spożyć przed zawodami powinna być uzależniona od czasu pomiędzy pobudką a zawodami. Podaż węglowodanów bezpośrednio w ciągu 1-4 godzin przed startem powinna mieścić się w szerokim przedziale 1-4 g/kg m.c. Im więcej masz czasu, im później startują zawody, tym więcej węglowodanów powinieneś spożyć.

Jeżeli masz 3-4 godziny do startu, możesz zjeść wtedy ostatni większy posiłek stały. Jeżeli zostały 2-3 godziny to możesz zjeść mniejszy posiłek. W przypadku, gdy czasu zostało jeszcze mniej, sięgnij wyłącznie po przekąski, koktajle, napoje i żele węglowodanowe.

 

Jak jeść, żeby mieć siłę na zawodach?

Ważne jest, aby znaleźć równowagę pomiędzy odpowiednim snem, uzupełnianiem energii i komfortem układu pokarmowego. Warto ograniczyć spożycie tłuszczów oraz błonnika, a porcje białka nie powinny być zbyt duże. Dzięki temu unikniesz dolegliwości pokarmowych.

Jeżeli zawody startują po południu lub wieczorem to śmiało możesz zjeść nieco więcej tłuszczu i błonnika na śniadanie. Im bliżej zawodów tym bardziej ogranicz powyższe składniki.

Jeżeli jedzenie w dniu startu nie przychodzi Ci łatwo, brak Ci apetytu, a stres powoduje, że trudno zjeść Ci normalny posiłek, spróbuj dostarczyć odpowiednią ilość węglowodanów w postaci koktajlu. Taka forma węglowodanów również skutecznie uzupełni zapasy energetyczne.

W takiej sytuacji możesz również rozbić odpowiednią ilość węglowodanów na kilka mniejszych porcji. Niezależnie od sytuacji postaraj się spożyć ostatni większy posiłek stały 3-4 godziny przed zawodami, a później ograniczyć się do mniejszych porcji, koktajlu, napoju sportowego lub żelu.

 

Trening jelita - na czym polega?

Jeżeli miewasz problemy z jedzeniem przed zawodami powinieneś rozważyć trening jelita. Problemy żołądkowo-jelitowe są powszechne u sportowców wytrzymałościowych i mogą prowadzić do znaczącego pogorszenia zdolności wysiłkowych, a nawet uniemożliwienia kontynuowania treningu lub startu w zawodach.

Można im zapobiegać, dostosowując układ pokarmowy podczas treningu do specyficznych warunków, na jakie będzie on narażony podczas zawodów. Dzięki temu trening jelita może zwiększyć szanse na spożycie większej ilości węglowodanów i płynów, bez konsekwencji w postaci problemów pokarmowych, co może przełożyć się na poprawę wyniku sportowego.

Trening jelita w praktyce

Można wyróżnić następujące strategie treningu jelita:

  • Zwiększona ilość węglowodanów w diecie
  • Trening z dużą ilością płynu w żołądku
  • Trening bezpośrednio po posiłku
  • Trening z dużą ilością węglowodanów podczas wysiłku
  • Symulacja strategii startowej

Odpowiednio zaplanowany trening jelita, najlepiej w ramach współpracy z wykwalifikowanym dietetykiem sportowym, może pomóc poprawić komfort wysiłku, zwiększyć możliwości sportowca w zakresie spożycia węglowodanów oraz płynów oraz przede wszystkim znacząco poprawić zdolności wysiłkowe.

 

Posiłek przed zawodami – co musisz wiedzieć

Nadrzędna zasada dietetyki sportowej mówi, nie jedz i nie suplementuj nowych rzeczy przed zawodami! Takie postępowanie to tylko niepotrzebne ryzyko. Dobry czas na testowanie nowych strategii to okres przygotowawczy. Ważne jest, żebyś przetestował schemat posiłków przed zawodami w trakcie treningów symulujących warunki startowe. Dzięki takim treningom i symulacji strategii startowej będziesz mógł udoskonalić swój schemat, abyś w dniu zawodów miał pewność, że strategia jest bezpieczna i skuteczna.

 

Autor: Jacek Feldman - Dietetyk sportowy, szkoleniowiec i specjalista od dietoterapii z wieloletnim doświadczeniem współpracujący z czołowymi polskimi sportowcami zawodowymi. Specjalizuje się w metodyce żywieniowej i suplementacji w sportach walki. Prawdziwy pasjonat uwielbiający trudne do zdiagnozowania przypadki kliniczne. Ceni sobie przede wszystkim podejście holistyczne i przywracanie homeostazy organizmu po wdrożeniu odpowiedniej diety i suplementacji.

Komentarze do wpisu (0)

Bestsellery
Newsletter
Dołącz do naszego newslettera! Otrzymasz autorskiego E-Booka o podstawach suplementacji, cotygodniowe porady o zdrowym stylu życia i 7% rabatu na pierwsze zakupy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl