Next-Level.pl
MASZ PYTANIA? ZADZWOŃ! (+48) 570 607 607 LUB NAPISZ: SKLEP@NEXT-LEVEL.PL
Czy "zdrowe" produkty rzeczywiście nam służą? 0
Czy "zdrowe" produkty rzeczywiście nam służą?

CZYM JEST ZDROWE JEDZENIE

"ZDROWE JEDZENIE" - CZYLI JAKIE?

Wśród adeptów dietetyki bardzo często spotyka się przeświadczenie, że spożywanie wyłącznie produktów klasyfikowanych jako „zdrowe” zapewni osiągnięcie wymarzonej sylwetki i umożliwi zachowanie zdrowia metabolicznego. Osoby reprezentujące takie podejście bardzo często eliminują wiele produktów żywieniowych, pomimo braku konkretnego wskazania do diety eliminacyjnej. Często wmawiając sobie potencjalną szkodliwość tych składników.

CZY TRZEBA UNIKAĆ GLUTEN I LAKTOZĘ

Wiele osób na własne życzenie znacząco utrudnia sobie proces zmiany nawyków żywieniowych radykalizując swoje postępowanie i wystrzegając się wielu składników pożywienia np. węglowodanów, laktozy czy glutenu niczym wampir chowający się przed zabójczymi promieniami słońca. Takie osoby bardzo często wystrzegają się również chociażby niewielkiej ilości substancji dodatkowych w pożywieniu wierząc w śmiercionośną moc każdego produktu, który w składzie zaczyna się od E.

Osoby takie wpadają najczęściej do mojego gabinetu z podejrzaną motywacją i euforią niczym uczestnicy festiwali muzyki elektronicznej próbując mnie uświadamiać o przewadze cudownych diet oczyszczających, o których naczytali się w internecie.

CZYM SĄ FIT SŁODYCZE

Te same osoby regularnie objadają się w modnych kawiarniach „fit” zamiennikami komercyjnie dostępnych słodyczy w myśl zasady, że jak coś jest reklamowane jako "zdrowe" to na pewno od tego nie przytyją. Chociaż „fit” słodycze stanowią atrakcyjne urozmaicenie diety to niestety często są równie wysokokaloryczne jak ich klasyczne odpowiedniki.

Chcesz otrzymać indywidualny plan żywieniowy i konsultację dietetyczną? Odwiedź moją stronę!

CZY DIETA NISKOPRZETWORZONA JEST ZDROWA

O ile dobrą praktyką z pewnością jest spożywanie produktów nisko przetworzonych, o tyle eliminacja z diety bez powodu wielu składników żywieniowych zdecydowanie nie jest dobrym postępowaniem. Przede wszystkim zwiększa to ryzyko niedoborów, zmniejsza szanse utrzymania diety, może tworzyć nieprawidłowe relacje z pożywieniem i może przejawiać się jako tak zwana ortoreksja żywieniowa.

Znacznie prościej długoterminowo utrzymać założenia planu żywieniowego mogąc na spotkaniu ze znajomymi pozwolić sobie na zjedzenie kawałka pizzy lub na rodzinnej kolacji na zjedzenie kawałka ciastka upieczonego przez babcię. Finalnie efekt diety jest uzależniony przede wszystkim od realizacji założeń bilansu energetycznego.

 

Autor: Jacek Feldman - Dietetyk sportowy, szkoleniowiec i specjalista od dietoterapii z wieloletnim doświadczeniem współpracujący z czołowymi polskimi sportowcami zawodowymi. Specjalizuje się w metodyce żywieniowej i suplementacji w sportach walki. Prawdziwy pasjonat uwielbiający trudne do zdiagnozowania przypadki kliniczne. Ceni sobie przede wszystkim podejście holistyczne i przywracanie homeostazy organizmu po wdrożeniu odpowiedniej diety i suplementacji 

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Dołącz do naszego newslettera! Otrzymasz autorskiego E-Booka o podstawach suplementacji, cotygodniowe porady o zdrowym stylu życia i 7% rabatu na pierwsze zakupy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl