Next-Level.pl
MASZ PYTANIA? ZADZWOŃ! (+48) 570 607 607 LUB NAPISZ: SKLEP@NEXT-LEVEL.PL
Czy deficyt kaloryczny poprawia funkcjonowanie mózgu? 0
Czy deficyt kaloryczny poprawia funkcjonowanie mózgu?

CZY DEFICYT KALORYCZNY POPRAWIA FUNKCJE KOGNITYWNE?

Nowa metaanaliza badań naukowych wykazuje, że deficyt kaloryczny poprawia funkcje kognitywne, w tym globalne funkcjonowanie mózgu i pamięć.

Jedenaście badań kontrolowanych z randomizacją (RCT) spełniło kryteria włączenia do przeglądu systematycznego i metaanalizy. Badania te wykazały, że ciągły deficyt energetyczny miał taki sam korzystny wpływ na funkcjonowanie poznawcze jak post przerywany (IF). 

Badanie wykazało, że deficyt kaloryczny ma pozytywny wpływ na funkcje poznawcze zarówno u osób z nadwagą jak i optymalną masą ciała oraz łagodnym upośledzeniem funkcji poznawczych (MCI).

Należy jednak zachować ostrożność podczas uogólniania i przenoszenia wyników na inne populacje. Potrzebne są dodatkowe wysokiej jakości, zakrojone na szeroką skalę badania w celu dalszej oceny skuteczności restrykcji kalorycznych w poprawie funkcji poznawczych.

 

JAK POPRAWIĆ FUNKCJE POZNAWCZE?

Praktyka w telegraficznym skrócie – czyli jak możemy zadbać o funkcje poznawcze na co dzień?

Warto przede wszystkim zadbać o optymalny sen, aktywność fizyczną i umysłową, redukcję stresu oraz unikanie używek. Natomiast w kontekście żywienia warto unikać nadmiaru produktów wysokoprzetworzonych i spożywać więcej produktów zalecanych w diecie MIND, która ma udowodnione właściwości hamujące starzenie się mózgu. Wśród tych produktów możemy wyszczególnić:
  • zielone warzywa liściaste
  • owoce jagodowe,
  • tłuste ryby morskie,
  • orzechy i nasiona,
  • oliwę z oliwek,
  • produkty pełnoziarniste.

             

Polecane orzechy:

 

SKUTKI PRZEJADANIA SIĘ

Warto również… nie przejadać się! Znaczna nadwyżka kaloryczna może sprzyjać powstawaniu stanów zapalnych i tym samym powodować pogorszenie funkcji poznawczych. U osób z nadwagą warto wprowadzić deficyt energetyczny w celu normalizacji masy ciała. Jeśli uprawiacie sporty kontaktowe to pamiętajcie również, że warto unikać dostawania ciosów w głowę.

             

Polecane suplementy wspierające funkcjonowanie mózgu:

SOLVE LABS BRAIN TECH MEMORY & FOCUS 30 KAPSUŁEK
SOLVE LABS LION'S MANE EKSTRAKT 10:1 PROSZEK 30G
 

Autor: Jacek Feldman - Dietetyk sportowy, szkoleniowiec i specjalista od dietoterapii z wieloletnim doświadczeniem współpracujący z czołowymi polskimi sportowcami zawodowymi. Specjalizuje się w metodyce żywieniowej i suplementacji w sportach walki. Prawdziwy pasjonat uwielbiający trudne do zdiagnozowania przypadki kliniczne. Ceni sobie przede wszystkim podejście holistyczne i przywracanie homeostazy organizmu po wdrożeniu odpowiedniej diety i suplementacji 

Źródła:

  1. Lü W, Yu T, Kuang W. Effects of dietary restriction on cognitive function: a systematic review and meta-analysis. Nutr Neurosci. 2022 Apr 25:1-11. doi: 10.1080/1028415X.2022.2068876. Epub ahead of print. PMID: 35469542.

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Odbierz 7% rabatu na pierwsze zakupy! Bądź na bieżąco z naszymi nowościami i promocjami!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl