Next-Level.pl
MASZ PYTANIA? ZADZWOŃ! (+48) 570 607 607 LUB NAPISZ: SKLEP@NEXT-LEVEL.PL
Niedobór witaminy D3 - objawy i skutki 0
Niedobór witaminy D3 - objawy i skutki

NIEDOBÓR WITRAMINY D3 - OBJAWY I SKUTKI

Czy mam niedobór witaminy D3?

Jak pewnie wiecie lub nie, praktycznie wszyscy w obecnych czasach cierpimy na niedobór witaminy D3 (według statystyk 90% Polaków cierpi na jej niedobór w okresie jesienno-zimowym). Witamina D znajduje się w naszym pożywieniu, między innymi w jajach, tłustych rybach morskich, mięsie itp. Jednak największa jej ilość pochodzi nie z jedzenia, a z produkcji przez nasz własny organizm. Aby do tego doszło, potrzebujemy słońca. To ono jest sygnałem dla naszej skóry, żeby zacząć produkować witaminę D3. Witamina ta pochodzi w największych ilościach od nas samych. Po prostu ją tworzymy. Warto nadmienić, że nasz organizm posiada receptory w komórkach naszego ciała tylko na dwie substancje, a mianowicie na jod i właśnie na witaminę D3.

 

Jak objawia się niedobór witaminy D3?

Teraz moment na małe przemyślenie. Ile czasu w ciągu dnia spędzacie na zewnątrz wystawiając ciało na słońce?? Obstawiam, że godzinę albo i mniej. Pracujemy w pomieszczeniach, przemieszczamy się w samochodach i to wszystko powoduje, że mało kto w dzisiejszych czasach przebywa na słońcu tyle, żeby wytworzyć odpowiednią ilość witaminy D3. Z mojego doświadczenia wynika, że praktycznie wszystkie osoby, z którymi pracowałem, cierpiały na jej niedobór, co potwierdzały wyniki badań.

Jeżeli ktoś chciałby sprawdzić u siebie poziom witaminy D3, to badamy witaminę D3 25OH. To badanie miarodajne i jest w stanie powiedzieć, jaki macie jej poziom. Poziom witaminy D3 powinien być mniej więcej w 70% normy. Jeżeli jest poniżej, to nie jest dobrze i muszę Was zmartwić tym, iż normy są niestety zaniżone i po prostu niedostosowane do dzisiejszych czasów. To, że łapiecie się w normie, nie oznacza, że jest OK. Normy laboratoryjne, a funkcjonalne (takie, jakie będą odpowiednie dla indywidualnej osoby) mają się nijak do siebie.

Najskuteczniej witamina D3 jest wytwarzana przez skórę w godzinach południowych. Już około 30 min ekspozycji na słońce spowoduje, że rozpocznie się w waszym organizmie proces jej wytwarzania. Warto pamiętać o tym, że jeżeli spalimy się na słońcu, to cała ilość witaminy D3, jaką wytworzyliśmy, zostanie zużyta do naprawy oparzeń, jakie sobie zafundowaliśmy. Więc wszystko z głową.

Można, a nawet powinno się w obecnych czasach suplementować witaminę D3. Wierzcie mi, że poprawa samopoczucia i odporności jest wręcz niesamowita i zdarzało mi się, że gdy uzupełniłem komuś poziom witaminy D3 w organizmie, to pisał do mnie z podziękowaniami za poprawę nastroju i posądzał mnie o to, że dosypuję mu jakieś nielegalne środki do suplementacji. Dawkę dobieramy zawsze na podstawie wyników badań, a nie na ślepo, ponieważ są osoby, które mają naturalnie większą ilość witaminy D3 w organizmie i możemy przesadzić. Dla jednego będzie wystarczająca dawka rzędu 2000 jednostek, a dla innego 5000 jednostek.

 

Czy solarium pomoże uzupełnić witaminę D?

Niestety nie. Witamina D wytwarza się jedynie podczas ekspozycji na promienie UVB. W solarium mamy zupełnie inne promieniowanie no, chyba że są tam złożone lampy, które dają takie promieniowanie. W solariach konwencjonalnych nie sposób uświadczyć takich lamp. Osobiście spotkałem się z tego typu lampami jedynie w uzdrowiskach itp.

 

          

Polecane suplementy z witaminą D3:

 

Jakie właściwości ma witamina D?

Witamina D, podobnie jak pozostałe witaminy, pełni bardzo ważne funkcje w organizmie. Pobudza wchłanianie wapnia i fosforu, a także zapobiega nadmiernemu wydalaniu tych pierwiastków z moczem, przez co ma wpływ nie tylko na prawidłowe kształtowanie się kości u dzieci i dorosłych, ale również na ich odpowiednią gęstość w życiu dorosłym i na stan naszego uzębienia. Ponieważ witamina D3 umożliwia wchłanianie pierwiastków, jej odpowiednia ilość zapewnia dobrą gospodarkę wapniową.

Obecność witaminy we krwi wpływa korzystnie na system nerwowy i na skurcze mięśni, w tym serca, gdyż odpowiednia ilość wapnia umożliwia sprawne przewodzenie impulsów nerwowych. Witamina D zapobiega i łagodzi stany zapalne skóry, reguluje wydzielanie insuliny, a tym samym wpływa na odpowiedni poziom cukru w organizmie. Korzystnie wpływa na słuch, gdyż decyduje o dobrym stanie kostek ucha wewnętrznego. Oddziałuje na komórki szpiku kostnego produkujące komórki obronne (monocyty). Warto wspomnieć, że obecność witaminy D może zapobiegać różnego rodzaju nowotworom, takim jak na przykład rak okrężnicy, rak piersi czy rak prostaty.

 

Jak powstaje witamina D3?

Tak samo jak rośliny posiadają swoją fotosyntezę, tak i my posiadamy coś na wzór tego procesu, aby produkować witaminę D3. Głęboko w skórze znajduje się steroid nazywany 7-dehydrocholesterol (wytwarzany z cholesterolu, więc tu po raz kolejny podkreślam wagę jedzenia tłuszczu w diecie i wręcz przymus jego spożywania, brak cholesterolu w diecie = brak budulca do wytwarzania witaminy D3), który gdy dostanie sygnał od skóry, zaczyna się przekształcać w cholekalcyferol. Następnie do dzieła wchodzi wątroba i nerki, które przekształcają je do finalnej formy (warto zaznaczyć, że przy problemach z tymi narządami może być problem z produkcją witaminy D3 w organizmie).

Pamiętajcie, że siła z góry płynie do nas od tysięcy lat i nie dajcie sobie wmówić, że słońce jest niezdrowe. Według mnie przebywanie na słońcu to jedna z najzdrowszych rzeczy, jakie możecie sobie zafundować podczas ciepłego dnia. Jedynie osoby z jasną karnacją i zazwyczaj z rudym kolorem włosów powinny uważać. Takie osoby, jak pokazują badania, mają dużo lepszą zdolność do wytwarzania witaminy D3 i w ich wypadku nawet po małej dawce opalania robią się czerwone. Ich organizm nie potrzebuje po prostu dużej eskalacji na słońce, aby mieć odpowiedni poziom witaminy D3.

 

Źródła:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21154195
Vacek J, Vanga S, Good M i wsp.: Vitamin D deficiency and supplementation and relation to cardiovascular health. Am J Cardiol.2012; 109 (3): 359-63.
Wehr E,Pilz S, Boehm BO I wsp.: Association of vitamin D status with serum androgen levels in men. Clin Endocrinol (Oxf) 2010; 73 (2): 243-8.
Pilz S, Frisch S, Koertke H i wsp. Effect of vitamin D supplementation on testosterone levels in men. Horm Metab Res 2011; 43 (3): 223-5.
Ceglia L, Harris SS Vitamin D and its role in skeletal muscle. Calcif Tissue Int 2013; 92 (2): 151-62.
Chiang CM, Ismaeel A, Griffis RB, Weems S Effects of Vitamin D Supplementation on Muscle Strength in Athletes: A Systematic Review. J Strength Cond Res 2017; 31 (2): 566-574.
Soligard T, Steffen K, Palmer-Green D i wsp. Sports injuries and illnesses in the Sochi 2014 Olympic Winter Games. Br J Sports Med 2015; 49 (7): 441-7.
He CS, Handzlik M, Fraser WD i wsp. Influence of vitamin D status on respiratory infection incidence and immune function during 4 months of winter training in endurance sport athletes. Exerc Immunol Rev 2013; 19: 86-101.
Matras A, Nowak M, Parol D, Śliż D Adequate vitamin D intake and the resistance and injury risk in athletes – the review of current reports Polish J Sport Med 2017; 33(1):1

 

Autor: Artur Jobda - Doświadczony trener personalny, szkoleniowiec, instruktor kulturystyki, rekreacji ruchowej oraz fitness, certyfikowany instruktor Blackroll. Specjalizuje się w prowadzeniu zajęć indywidualnych i grupowych, korekcji wad postawy i nauki poprawnego wykonywania ćwiczeń, dobieraniu odpowiednich planów treningowych i żywieniowych. Pracuje z ludźmi po urazach, jak i sportowcami – zawodnikami sportów walki, biegów OCR, kolarzami.

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Dołącz do naszego newslettera! Otrzymasz autorskiego E-Booka o podstawach suplementacji, cotygodniowe porady o zdrowym stylu życia i 7% rabatu na pierwsze zakupy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl