Next-Level.pl
MASZ PYTANIA? ZADZWOŃ! (+48) 570 607 607 LUB NAPISZ: SKLEP@NEXT-LEVEL.PL
Niedobór witaminy D3 - objawy i skutki 0
Niedobór witaminy D3 - objawy i skutki

NIEDOBÓR WITRAMINY D3 - OBJAWY I SKUTKI

Czy mam niedobór witaminy D3?

Jak pewnie wiecie lub nie, praktycznie wszyscy w obecnych czasach cierpimy na niedobór witaminy D3 (według statystyk 90% Polaków cierpi na jej niedobór w okresie jesienno-zimowym). Witamina D znajduje się w naszym pożywieniu, między innymi w jajach, tłustych rybach morskich, mięsie itp. Jednak największa jej ilość pochodzi nie z jedzenia, a z produkcji przez nasz własny organizm. Aby do tego doszło, potrzebujemy słońca. To ono jest sygnałem dla naszej skóry, żeby zacząć produkować witaminę D3. Witamina ta pochodzi w największych ilościach od nas samych. Po prostu ją tworzymy. Warto nadmienić, że nasz organizm posiada receptory w komórkach naszego ciała tylko na dwie substancje, a mianowicie na jod i właśnie na witaminę D3.

 

Jak objawia się niedobór witaminy D3?

Teraz moment na małe przemyślenie. Ile czasu w ciągu dnia spędzacie na zewnątrz wystawiając ciało na słońce?? Obstawiam, że godzinę albo i mniej. Pracujemy w pomieszczeniach, przemieszczamy się w samochodach i to wszystko powoduje, że mało kto w dzisiejszych czasach przebywa na słońcu tyle, żeby wytworzyć odpowiednią ilość witaminy D3. Z mojego doświadczenia wynika, że praktycznie wszystkie osoby, z którymi pracowałem, cierpiały na jej niedobór, co potwierdzały wyniki badań.

Jeżeli ktoś chciałby sprawdzić u siebie poziom witaminy D3, to badamy witaminę D3 25OH. To badanie miarodajne i jest w stanie powiedzieć, jaki macie jej poziom. Poziom witaminy D3 powinien być mniej więcej w 70% normy. Jeżeli jest poniżej, to nie jest dobrze i muszę Was zmartwić tym, iż normy są niestety zaniżone i po prostu niedostosowane do dzisiejszych czasów. To, że łapiecie się w normie, nie oznacza, że jest OK. Normy laboratoryjne, a funkcjonalne (takie, jakie będą odpowiednie dla indywidualnej osoby) mają się nijak do siebie.

Najskuteczniej witamina D3 jest wytwarzana przez skórę w godzinach południowych. Już około 30 min ekspozycji na słońce spowoduje, że rozpocznie się w waszym organizmie proces jej wytwarzania. Warto pamiętać o tym, że jeżeli spalimy się na słońcu, to cała ilość witaminy D3, jaką wytworzyliśmy, zostanie zużyta do naprawy oparzeń, jakie sobie zafundowaliśmy. Więc wszystko z głową.

Można, a nawet powinno się w obecnych czasach suplementować witaminę D3. Wierzcie mi, że poprawa samopoczucia i odporności jest wręcz niesamowita i zdarzało mi się, że gdy uzupełniłem komuś poziom witaminy D3 w organizmie, to pisał do mnie z podziękowaniami za poprawę nastroju i posądzał mnie o to, że dosypuję mu jakieś nielegalne środki do suplementacji. Dawkę dobieramy zawsze na podstawie wyników badań, a nie na ślepo, ponieważ są osoby, które mają naturalnie większą ilość witaminy D3 w organizmie i możemy przesadzić. Dla jednego będzie wystarczająca dawka rzędu 2000 jednostek, a dla innego 5000 jednostek.

 

Czy solarium pomoże uzupełnić witaminę D?

Niestety nie. Witamina D wytwarza się jedynie podczas ekspozycji na promienie UVB. W solarium mamy zupełnie inne promieniowanie no, chyba że są tam złożone lampy, które dają takie promieniowanie. W solariach konwencjonalnych nie sposób uświadczyć takich lamp. Osobiście spotkałem się z tego typu lampami jedynie w uzdrowiskach itp.

 

          

Polecane suplementy z witaminą D3:

 

Jakie właściwości ma witamina D?

Witamina D, podobnie jak pozostałe witaminy, pełni bardzo ważne funkcje w organizmie. Pobudza wchłanianie wapnia i fosforu, a także zapobiega nadmiernemu wydalaniu tych pierwiastków z moczem, przez co ma wpływ nie tylko na prawidłowe kształtowanie się kości u dzieci i dorosłych, ale również na ich odpowiednią gęstość w życiu dorosłym i na stan naszego uzębienia. Ponieważ witamina D3 umożliwia wchłanianie pierwiastków, jej odpowiednia ilość zapewnia dobrą gospodarkę wapniową.

Obecność witaminy we krwi wpływa korzystnie na system nerwowy i na skurcze mięśni, w tym serca, gdyż odpowiednia ilość wapnia umożliwia sprawne przewodzenie impulsów nerwowych. Witamina D zapobiega i łagodzi stany zapalne skóry, reguluje wydzielanie insuliny, a tym samym wpływa na odpowiedni poziom cukru w organizmie. Korzystnie wpływa na słuch, gdyż decyduje o dobrym stanie kostek ucha wewnętrznego. Oddziałuje na komórki szpiku kostnego produkujące komórki obronne (monocyty). Warto wspomnieć, że obecność witaminy D może zapobiegać różnego rodzaju nowotworom, takim jak na przykład rak okrężnicy, rak piersi czy rak prostaty.

 

Jak powstaje witamina D3?

Tak samo jak rośliny posiadają swoją fotosyntezę, tak i my posiadamy coś na wzór tego procesu, aby produkować witaminę D3. Głęboko w skórze znajduje się steroid nazywany 7-dehydrocholesterol (wytwarzany z cholesterolu, więc tu po raz kolejny podkreślam wagę jedzenia tłuszczu w diecie i wręcz przymus jego spożywania, brak cholesterolu w diecie = brak budulca do wytwarzania witaminy D3), który gdy dostanie sygnał od skóry, zaczyna się przekształcać w cholekalcyferol. Następnie do dzieła wchodzi wątroba i nerki, które przekształcają je do finalnej formy (warto zaznaczyć, że przy problemach z tymi narządami może być problem z produkcją witaminy D3 w organizmie).

Pamiętajcie, że siła z góry płynie do nas od tysięcy lat i nie dajcie sobie wmówić, że słońce jest niezdrowe. Według mnie przebywanie na słońcu to jedna z najzdrowszych rzeczy, jakie możecie sobie zafundować podczas ciepłego dnia. Jedynie osoby z jasną karnacją i zazwyczaj z rudym kolorem włosów powinny uważać. Takie osoby, jak pokazują badania, mają dużo lepszą zdolność do wytwarzania witaminy D3 i w ich wypadku nawet po małej dawce opalania robią się czerwone. Ich organizm nie potrzebuje po prostu dużej eskalacji na słońce, aby mieć odpowiedni poziom witaminy D3.

 

Źródła:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21154195
Vacek J, Vanga S, Good M i wsp.: Vitamin D deficiency and supplementation and relation to cardiovascular health. Am J Cardiol.2012; 109 (3): 359-63.
Wehr E,Pilz S, Boehm BO I wsp.: Association of vitamin D status with serum androgen levels in men. Clin Endocrinol (Oxf) 2010; 73 (2): 243-8.
Pilz S, Frisch S, Koertke H i wsp. Effect of vitamin D supplementation on testosterone levels in men. Horm Metab Res 2011; 43 (3): 223-5.
Ceglia L, Harris SS Vitamin D and its role in skeletal muscle. Calcif Tissue Int 2013; 92 (2): 151-62.
Chiang CM, Ismaeel A, Griffis RB, Weems S Effects of Vitamin D Supplementation on Muscle Strength in Athletes: A Systematic Review. J Strength Cond Res 2017; 31 (2): 566-574.
Soligard T, Steffen K, Palmer-Green D i wsp. Sports injuries and illnesses in the Sochi 2014 Olympic Winter Games. Br J Sports Med 2015; 49 (7): 441-7.
He CS, Handzlik M, Fraser WD i wsp. Influence of vitamin D status on respiratory infection incidence and immune function during 4 months of winter training in endurance sport athletes. Exerc Immunol Rev 2013; 19: 86-101.
Matras A, Nowak M, Parol D, Śliż D Adequate vitamin D intake and the resistance and injury risk in athletes – the review of current reports Polish J Sport Med 2017; 33(1):1

 

Autor: Artur Jobda - Doświadczony trener personalny, szkoleniowiec, instruktor kulturystyki, rekreacji ruchowej oraz fitness, certyfikowany instruktor Blackroll. Specjalizuje się w prowadzeniu zajęć indywidualnych i grupowych, korekcji wad postawy i nauki poprawnego wykonywania ćwiczeń, dobieraniu odpowiednich planów treningowych i żywieniowych. Pracuje z ludźmi po urazach, jak i sportowcami – zawodnikami sportów walki, biegów OCR, kolarzami.

Komentarze do wpisu (0)

Bestsellery
BEORGANIC MACA BIO W PROSZKU 200 G
BEORGANIC MACA BIO W PROSZKU 200 G

18,99 zł

szt.
LEGAL CAKES CZEKOLADA DOUBLE DATE 75G
LEGAL CAKES CZEKOLADA DOUBLE DATE 75G

12,99 zł

szt.
MOTHER'S PROTECT KRÓLOWA KROPLE 50ML
MOTHER'S PROTECT KRÓLOWA KROPLE 50ML

159,00 zł

szt.
REAL PHARM CREA STACK MONO HCL TCM PROSZEK 420G
REAL PHARM CREA STACK MONO HCL TCM PROSZEK 420G

64,90 zł

Najniższa cena: 75,00 zł
SOLVE LABS LION'S MANE EKSTRAKT 10:1 PROSZEK 100G
SOLVE LABS LION'S MANE EKSTRAKT 10:1 PROSZEK 100G

129,00 zł

Najniższa cena: 155,00 zł
szt.
TIGUAR PASEK DO PRAKTYKI JOGI
TIGUAR PASEK DO PRAKTYKI JOGI

42,90 zł

Newsletter
Dołącz do naszego newslettera! Otrzymasz autorskiego E-Booka o podstawach suplementacji, cotygodniowe porady o zdrowym stylu życia i 7% rabatu na pierwsze zakupy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl