Next-Level.pl
Magnez jest jednym z kluczowych makroskładników diety, który poprzez przetworzoną żywność bywa u wielu osób niedoborowy...

" />
MASZ PYTANIA? ZADZWOŃ! (+48) 570 607 607 LUB NAPISZ: SKLEP@NEXT-LEVEL.PL
Magnez - Poznaj jego właściwości i działanie 0
Magnez - Poznaj jego właściwości i działanie

Magnez jest jednym z kluczowych makroskładników diety, który poprzez przetworzoną żywność bywa u wielu osób niedoborowy. Również nasz układ nerwowy bywa niekiedy mocno obciążony poprzez stres zarówno ten mentalny, spowodowany stresująca pracą, a także ten fizyczny wynikający z mocnego wysiłku fizycznego. Dla sprawnie działającego układu nerwowego bardzo ważne są odpowiednie zasoby magnezu w organizmie, co powinno zainteresować wszystkich sportowców i osoby aktywne fizycznie.

JAK OBJAWIAJĄ SIĘ NIEDOBORY MAGNEZU?

 • Problemami z samopoczucie, a nawet w skrajnych przypadkach depresją.
 • Problemami z sercem, ponieważ jego niedobór zwiększa gęstość krwi, co przyczynia się do ryzyka zawału i zakrzepicy.
 • Problemami z układem nerwowym. Tym, co często doświadczamy przy niedoborze magnezu to skurcze mięśni zarówno w trakcie doby, jak i treningu. Tym, co powinno dać nam sygnał o niedoborach magnezu i zaczynających się problemach z układem nerwowym to np. drgająca powieka.
 • Problemy z enzymami w naszym organizmie. Około 300 enzymów jest zależne od magnezu.
 • Częstymi przeziębieniami. Magnez działa przeciwwirusowo w naszym organizmie i warto go suplementować w okresach jesiennozimowych.
 • Podwyższonym poziomem cholesterolu.
 • Łamliwością kości. Magnez wraz z wapniem są odpowiedzialne za wytrzymałość naszych kości.


Szczególnie narażeni na niedobory magnezu są:

 • Sportowcy
 • Osoby żyjące w stresie
 • Osoby zażywające leki diuretyczne lub pijące dużo napojów moczopędnych zawierających w swoim składnie mało magnezu (herbata, woda nisko mineralizowana itp.)
 • Osoby posiadające dietę przetworzoną i niestroniącą od fast-foodów


Badanie magnezu we krwi nie jest miarodajne, ponieważ większość elektrolitów nie jest w naszej krwi, ale znajduje się wewnątrz komórek. To, że mamy dobry poziom w wyniku badania o niczym nie musi świadczyć. Warto zwracać uwagę na własne samopoczucie i okresowo suplementować magnez, jeśli jesteśmy w grupie ryzyka.

Jednymi z najlepszych form magnezu są chelaty, cytrynian lub jabłczan, które posiadają dobrą wchłanialność. Dawka dzienna w przypadku suplementacji to około 200 mg. U zawodowych sportowców ta ilość może wzrosnąć.

 

Autor: Artur Jobda - Doświadczony trener personalny, szkoleniowiec, instruktor kulturystyki, rekreacji ruchowej oraz fitness, certyfikowany instruktor Blackroll. Specjalizuje się w prowadzeniu zajęć indywidualnych i grupowych, korekcji wad postawy i nauki poprawnego wykonywania ćwiczeń, dobieraniu odpowiednich planów treningowych i żywieniowych. Pracuje z ludźmi po urazach, jak i sportowcami – zawodnikami sportów walki, biegów OCR, kolarzami. 


Źródła:

Książka: Dieta dla aktywnych
Magnez - Via Medica Journals

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Odbierz 7% rabatu na pierwsze zakupy! Bądź na bieżąco z naszymi nowościami i promocjami!
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl