Next-Level.pl
MASZ PYTANIA? ZADZWOŃ! (+48) 570 607 607 LUB NAPISZ: SKLEP@NEXT-LEVEL.PL
Betaina - Poznaj jej właściwości oraz działanie 0
Betaina - Poznaj jej właściwości oraz działanie

Właściwości, działanie i dawkowanie betainy

Dzisiejszym tematem wpisu jest Betaina. Jest ona składnikiem, z którego powstaje w naszym organizmie kwas żołądkowy. Jest ona niezbędna, ponieważ pomaga w procesie prawidłowego trawienia, zwłaszcza białek i produktów z ich dużą zawartością, jak nabiał, czy mięso. Występowanie niestrawności może być związane z drażnieniem kwasem solnym dolnej części przełyku. Jednak najczęstsza przyczyna jest zupełnie odwrotna i wiąże się z niedoborem kwasu solnego.
 

CZYM JEST BETAINA

 
Kwas żołądkowy produkowany jest przez komórki okładzinowe żołądka. Jest on niezbędny we wstępnym procesie trawienia pokarmu, który dalej trafia do jelit, gdzie odbywa się rzeczywiste trawienie i wchłanianie składników odżywczych. Jeśli nasz żołądek pracuje prawidłowo, to zmniejsza obciążenie dalszych części układu pokarmowego.
 
Prawidłowo działający żołądek gwarantuje nam dobre wchłanianie składników odżywczych, czyli aminokwasów, minerałów oraz witamin, w tym bardzo ważnej witaminy B12 i kwasu foliowego. Wszystkie te składniki wchłaniają się dobrze tylko wtedy, gdy poziom kwasu solnego w naszym żołądku jest odpowiedni. Dzieje się tak również dlatego, że odpowiednie pH jest niezbędne do wytworzenia enzymu trawiennego o nazwie pepsyna.
 
Prawidłowa praca żołądka pomaga utrzymać nasze jelita w dobrej kondycji. Kwas pełni barierę, która blokuje przedostawanie się niechcianych patogenów, takich jak grzyby, wirusy, czy bakterie chorobotwórcze. Po drugie, wstępnie strawiony pokarm, zapobiega fermentacji w naszych jelitach, czego skutkiem jest zaburzona mikroflora jelitowa, wzdęcia, gazy i niestrawność.
 
Produkcja kwasu solnego ulega osłabieniu wraz z wiekiem, ale to nie jedyny powód jego niedoboru. Czynniki stresujące, takie jak nerwowa praca, niedosypianie, czy mocne treningi, zaburzają prawidłowe funkcjonowanie żołądka. Niedobór prowadzi do przypadłości, którą często myli się z nadmiarem kwasu solnego, czyli pieczenie w przełyku, odbijanie po posiłku, dyskomfort trawienny.
 

JAK STOSOWAĆ BETAINĘ

 
Nasz przełyk połączony jest z żołądkiem tak zwanym zwieraczem górnym przełyku. Zapobiega on cofaniu się treści pokarmowych z żołądka do przełyku. Jego praca jest regulowana przez poziom kwasu solnego i jeśli mamy jego dobry poziom to zwieracz pozostaje zaciśnięty. Analogicznie, jeśli mamy za niski poziom kwasu solnego zwieracz nie jest zaciśnięty, a to w konsekwencji prowadzi do przedostawania się treści żołądkowej do przełyku, a dalej do popularnej zgagi.
 
Około 60 na 200 osób, które wykazały w badaniach niedobór witaminy B12 miało również nieprawidłowy poziom kwasu żołądkowego. Może to doprowadzić do anemii.
 
 
 
Betaina HCl jako dodatek do suplementacji znajdzie zastosowanie u osób zmagających się z gorszym trawieniem, zgagą, ociężałością po posiłkach, wzdęciach, anemią. Również może okazać się pomocna w przypadku infekcji przewodu pokarmowego takich, jak helicobacter pylori, czy kandydoza układu pokarmowego.
 

SKUTKI UBOCZNE STOSOWANIA BETAINY

 
Przeciwwskazaniem zaś do zastosowania będą wrzody oraz nadżerki żołądka.
 
Dawka powinna być dobrana indywidualnie i warto w tym celu wykonać test. Po spożyciu posiłku wziąć jedną tabletkę i sprawdzić, czy czujemy poprawę. Jeśli nie, to kolejnym razem staramy się zwiększyć dawkę, aż dojdziemy do jej odpowiedniego dla nas poziomu. Nie zaleca się przekraczania 5-6 tabletek na dobę.
 
 
 
Autor: Artur Jobda- Doświadczony trener personalny, szkoleniowiec, instruktor kulturystyki, rekreacji ruchowej oraz fitness, certyfikowany instruktor Blackroll. Specjalizuje się w prowadzeniu zajęć indywidualnych i grupowych, korekcji wad postawy i nauki poprawnego wykonywania ćwiczeń, dobieraniu odpowiednich planów treningowych i żywieniowych. Pracuje z ludźmi po urazach, jak i sportowcami – zawodnikami sportów walki, biegów OCR, kolarzami.
 
Źródła:
Ramsay PT, Carr A. Gastric acid and digestive physiology. Surg Clin North Am. 2011 Oct;91(5):977-82. doi: 10.1016/j.suc.2011.06.010.
Andrès E, Loukili NH, Noel E, Kaltenbach G, Abdelgheni MB, Perrin AE, Noblet-Dick M, Maloisel F, Schlienger JL, Blicklé JF. Vitamin B12 (cobalamin) deficiency in elderly patients. CMAJ. 2004 Aug 3;171(3):251-9.
ROBERT C. LANGAN, MD, FAAFP, ANDREW J. GOODBRED. Vitamin B12 Deficiency: Recognition and Management. Am Fam Physician. 2017 Sep 15;96(6):384-389.
Festen HP. Intrinsic factor secretion and cobalamin absorption. Physiology and pathophysiology in the gastrointestinal tract. Scand J Gastroenterol Suppl. 1991;188:1-7.
Alex Ankar; Anil Kumar. Vitamin B12 Deficiency (Cobalamin)
Fiona O’Leary, Samir Samman. Vitamin B12 in Health and Disease. Nutrients. 2010 Mar; 2(3): 299–316.
Ralph Green. Vitamin B12 deficiency from the perspective of a practicing hematologist. Blood 2017 129:2603-2611; doi: https://doi.org/10.1182/blood-2016-10-569186
Ron L. Bonaccorso, Oleg G. Chepurny, Christoph Becker-Pauly, George G. Holz, Robert P. Doyle. Enhanced Peptide Stability Against Protease Digestion Induced by Intrinsic Factor Binding of a Vitamin B12 Conjugate of Exendin-4. Mol Pharm. 2015 Sep 8; 12(9): 3502–3506.

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Dołącz do naszego newslettera! Otrzymasz autorskiego E-Booka o podstawach suplementacji, cotygodniowe porady o zdrowym stylu życia i 7% rabatu na pierwsze zakupy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl